V              
       

www.pp-tech.cz

       
   

 Stroje s přesuvným pracovním místem typ "shuttle"

Pájecí stroje s přesuvným pracovním místem (typ "shuttle") jsou s výhodou nasazovány pro pájení tvarově a prostorově velmi náročných dílů (typickým výrobkem je např. více bloků , peanuty, držáky a ventilky pájené na tvarovanou delší trubku v jediné pájecí operaci) se středními požadavky na hodinovou výkonnost stroje. 

Stroj "shuttle" mívá většinou jedno nebo dvě pracoviště obsluhy - zakládání dílů / odebírání zapájených dílů (v případě dvou pracovišť obsluha mezi nimi přechází). Výhodou provedení se dvěma pracovišti je výrazné zvýšení časového využití obsluhy (v případě provedení s jedním pracovištěm obsluha významnou část pracovní doby stráví neúčelným čekáním na dokončení automatických operací prováděných strojem).

Takt stroje vždy programovatelný cca 40 až 90 sekund tj. teoretická hodinová kapacita 40-90 ks zapájených výrobků.

Protože tyto stroje jsou využívány převážně pro pájení velmi složitých dílů, vlastní řízení ohřevu a pájecího procesu  se nejčastěji provádí více  podavači nebo CCD kamerami.

Integrovanou součástí stroje často bývá i okruh vodního chlazení (v případě uzavřeného okruhu vybavený samostatně stojící věží vodního chlazení se zásobníkem chladící vody, sedimentační a filtrační jednotkou a oběhovým čerpadlem).

 

"Typický" stroj shuttle s jedním pracovištěm (typ TA 3928):

 

© PP 07/2017